ישנן טכניקות רבות ומגוונות וכיום גם אמצעים רבים המאפשרים ללמוד כיצד להגיע לחלום צלול כולל אפליקציות, תוספי תזונה, מסכות מתוחכמות ואינסוף סרטוני הדרכה ביוטיוב. עם זאת מעט מהאנשים שרוצים ללמוד לחלום צלול אכן מצליחים בכך. מדוע זה כך? חשוב לדעתי תחילה להבין כי ללמוד לחלום צלול דומה יותר ללימוד מיומנות כמו הרמת משקולות או נגינה על פסנתר ופחות להכנת פיצה לפי מתכון. כלומר ללא התמדה ומאמץ לא יתפתחו "השרירים המתאימים" והמוח לא יאמץ את המיומנות החדשה. מניסיוני שלי ומניסונם של מטופליי, אני ממליצה למי שבאמת רוצה להתחיל לחלום צלול לקחת על עצמו את "אתגר 30 יום לחלימה צלולה". האתגר הוא פשוט למדי אך דורש התמדה ומאמץ: בחרו טכניקה אחת מהטכניקות המוצעות מטה, סמנו 30 יום ביומן והקפידו לבצע את הטכניקה שנבחרה מידי יום למשך 30 יומים רצופים. עמידה באתגר מעלה את סיכויי ההצלחה לכ90% (זאת על פי רוברט ווגונר).

בברלי דאורסו (D‘urso) מומחית לחלומות צלולים משתפת, כי הדרך הטובה ביותר לחלימה צלולה היא להיות יותר מודע ולשים לב לפרטים בחיי הערות. זאת מכיוון שבזמן חלום כאשר מבחינים בכך שמשהו אינו תואם את המציאות, זהו הסימן לכך שאתה חולם. מכיוון שדפוסים מנטליים בערות נוטים לחזור על עצמם בחלום, כאשר אתה בודק את הסביבה שלך בערות ישנו סיכוי טוב יותר שתעשה זאת גם במהלך חלום ואז תוכל לפתח צלילות בחלום.
להלן מספר שיטות שניתן לתרגל על מנת לשפר את הסיכויים להגיע לצלילות בחלום:
על פי המומחה לברג‘ (LaBerge), הלמידה כיצד לחלום חלומות צלולים דורשת מידה מסוימת של משמעת בתחילה אך לאחר מכן הדבר נעשה, עם התרגול, קל יותר ואפילו חסר מאמץ. בדומה ללימוד שפה חדשה שדורש מאמץ רב בהתחלה אך ברגע שהפך למיומנות אינו דורש יותר מאמץ מחשבתי כדי לדבר.
דתות המזרח וכתבים פסיכולוגיים מכילים מספר מתודות לחלימה צלולה. היוגים הטיבטים היו הראשונים שתיעדו שיטות לימוד בתחום במאה השמונה עשרה. מתוך שיטת הלימוד שלהם, המתאימה בעיקר לנזירים טיבטים, ניתן לציין שתי טכניקות היכולות להתאים למערביים. הראשונה מורה לאדם לחשוב במהלך היום באופן רצוף כי כל הדברים שהוא חווה הם חומרים של חלומות. חשיבה על מצב הערות כחלום ישבור את ההרגל האוטומטי שלנו לחוות את העולם. תרגול הגמישות המחשבתית בערות מאפשרת מעבר למצב צלילות בחלום. השיטה השנייה היא יצירת החלטה נחושה. בלילה לפני השינה על החולם להחליט כי הלילה הוא יבין כי חלומותיו אינם המציאות. נזירים טיבטיים מבקשים את עזרתו של הגורו שלהם בהשגת מטרה זו. חלומות צלולים כמעט ואינם קורים ללא כוונה מראש. כתבי הטיבטיים מורים לבצע לפחות 21 ניסיונות בכל בוקר "להבין את אופי מצב החלום". מערביים שאינם מאמינים בגורואים או באלוהים יתכן שיהיו חסרים את רמת הביטחון הדרושה שאכן יצליחו במשימה.
אושו הגורו ההודי המפורסם מתאר שלוש טכניקות להשגת חלום צלול: הראשונה היא טכניקת נשימה מדומיינת במרכז המצח שמגיעה ללב ברגע השינה. אושו טען כי בעזרת טכניקה זו ניתן לשלוט בחלומות ואף במוות עצמו. הטכניקה השנייה היא לזכור את הI AM שמטרתה השגת מצב תודעה של "זכירה עצמית" שמוגדרת פיצול במודעות ממה שהאדם עושה, חושב ומרגיש. הסמל של פיצול זה הוא חץ בעל שני ראשים המרמז על המודעות הכפולה. ישנו שחקן ומתבונן. ההתבוננות היא מודעות אובייקטיבית על העצמי. ישנה תחושה של להיות מחוץ לגבולות הגוף, תחושת ניתוק וחוסר הזדהות. הזדהות והיזכרות עצמית אינם יכולים להתקיים ביחד בדיוק כמו שאור וחשכה אינם יכולים להתקיים יחדיו באותו החדר. הדבר דומה מאוד למצב של חלום צלול. הטכניקה השלישית, בדומה לטכניקה המתוארת מעלה, עיקרה לזכור במשך שלושה שבועות רצופים כי כל מה שקורה הוא חלום. לפי דבריו כל מי שמסוגל לזכור כל דבר במשך תקופה זו באופן רצוף מסוגל ל"הכל" ולכן יוכל בקלות להשיג חלום צלול.
פול תולי (Tholey) פסיכולוג גרמני תיאר ב-1983 טכניקות שונות המבוססות על מחקר של יותר מעשור עם יותר מ-200 נבדקים. לטענתו השיטה היעילה ביותר היא לשאול את עצמך האם אתה חולם או לא. אם לא נטיל ספק במציאות בזמן הערות הסיכוי שנעשה זאת בזמן חלום הינו נמוך מאוד. הוא מדגיש את החשיבות של שאילת השאלה הזו באופן תכוף ולפחות 5-10 פעמים ביום ובכל סיטואציה שמרגישה כחלום. מומלץ גם לשאול אותה בזמן ההירדמות. על פי מחקריו מי שעוקב אחרי שיטה זו יגיע לחלום הצלול הראשון שלו תוך לא יותר מחודש ימים מתחילת יישומה, חלקם יצליחו אפילו בלילה הראשון שלהם.
טכניקות לחלימה צלולה מתוך ערות WILD Wake Initiated Lucid Dreams –
ישנן טכניקות המכוונות לשעת המעבר בין ערות לשינה, שלב ההירדמות: בכללן כולן מבוססות על העיקרון שהאדם שוכב במיטתו במצב רגוע ונינוח אך ערני ומבצע פעילות רפטטיבית או רציפה שמטרתה ריכוז תשומת הלב. ביצוע המשימה מאפשר שמירה על ריכוז ומודעות פנימית בזמן שהמודעות החיצונית פוחתת עד שהיא נעלמת כליל. המטרה הינה לתת לגוף להירדם בעוד המיינד נשאר ער.
החוקר רפורט (Rapport) מתאר כי הוא שוכב במיטתו ונותן לתודעתו לשקוע באופן טבעי, מידי כמה דקות הוא מפריע לתהליך זה ושואל את עצמו על מה הוא חלם בהקיץ לפני רגע. עם אימון מספיק, ההרגל הזה של רפלקציה ממשיך גם בחלום. הטיבטים גם כן מציעים שיטות למצב ההירדמות הכוללות שימוש בדמיון בדרך כלל של פרח (לוטוס עם אש במרכזו) באזור הגרון. בעזרת שיטה זו ההתמקדות והריכוז האינטנסיביים מאפשרים למודעות להתמיד גם לשלב החלום.
מציע גם הוא שלוש טכניקות לשעת ההירדמות. בכולן המטרה היא לשמור על ערנות פנימית כאשר השוני הוא במושא בו מתמקדים. הראשונה היא לאפשר לעצמך להינשא באופן פאסיבי בעזרת הלוצינציות היפנוגוגיות לתוך נוף החלום ולא לנסות להיכנס אליו באופן מכוון מה שנוטה לגרום לחלום להיעלם. הטכניקה השנייה נקראת "טכניקת הגוף" ומטרתה ליצר חוויה חוץ גופית. בשעת ההירדמות עליך לדמיין כי גופך נמצא במקום אחר ולא שוכב במיטה. אם תמצא את עצמך באופן ברור ובהיר במקום אחר תדע שהינך חולם. הטכניקה השלישית הנקראת "שיטת נקודת האגו" היא התרכזות בעובדה שבקרוב לא תהיה לך תפיסת גוף, מה שיאפשר לאחר ההירדמות לרחף באופן חופשי כנקודת מודעות במרחב הדומה לחדר שבו נרדמת.
סטפן לברג’ המציא טכניקה שבה החולם סופר ואומר לעצמו שהוא חולם לאחר כל ספרה לדוגמא 1-אני חולם 2-אני חולם 3-אני חולם וכו וכו. ספירה זו מתבצעת תוך שמירה על ערנות מסוימת. הרעיון הוא שבשלב מסוים תמצא שאתה באמת חולם. שיטה זו בדרך כלל מתאימה למי שנרדם במהירות וחווה הלוצינציות היפנוגוגיות.
שיטות אלה וכניסה לחלום צלול בתחילת הלילה עם ההירדמות גורמות לחלומות צלולים להתרחש בשלב הNREM הוא השלב הראשון של השינה, אשר נמשך לא יותר מכמה שניות. במידה וטכניקות אלה מתורגלות לאחר התעוררות משנת REM ניתן לחוות חלומות צלולים ארוכים. עוד אופציה היא בשנת צהריים. לברג‘ מעיד כי הצלחתו ביישום טכניקות אלה בשנת צהריים גבוהה פי 6 מאשר בתחילת הלילה.
טכניקות לחלימה צלולה מתוך חלום DILD Dream Induced Lucid Dreams –
בטכניקות אלה החולם מבין שהוא נמצא בתוך חלום תוך כדי ההתרחשויות בחלום, זאת על ידי הבנה שהאירועים בחלום הינם נוגדים את המציאות הידועה או מוזרים מידי מכדי להתרחש במציאות. גישה זו, שעבור רבים הינה קלה יותר לביצוע, מתחילה בלמידת החלומות ויצירת הכרות עימם. מטרת שלב זה לזהות מה מאפיין את חלומותיך והופך אותם ל"כמו חלום". לאחר מכן להתכוונן לזהות שהם אכן חלומות בזמן שהם קורים. נראה כי רק הכוונה וההתכוונות לזהות בתוך החלום כי זהו חלום, משפרת מאוד את סיכויי ההצלחה.
שימוש באלמנטים מתוכן החלום כסימן לבדיקת מציאות. שימוש בסטימולטור חיצוני כגון רעש או כל דבר המפעיל את אחד החושים (ריח, מגע, מראה, טמפרטורה ועוד) יכולים לשמש תזכורת לחולם כי הוא חולם או תזכורת לבצע בדיקת מציאות. המוח החולם נשאר בקשר מסוים עם הסביבה ע"י ניתוח האינפורמציה המתקבלת בעזרת החושים כך נביחה של כלב יכולה לחדור לעולם החלום ולהשפיע על תוכנו.
טכניקות לחלימה צלולה מתוך זיכרון MILD Mnemonic Induction of Lucid Dreams –
השיטה מבוססת על היכולת שלנו לזכור כי ברצוננו לעשות דברים בעתיד. יצירת קשר מנטאלי בין הרצון שלנו לעשות משהו בעתיד לבין התנאים העתידיים בהם נרצה לבצע את הדבר. יצירת הקשר המנטאלי הזה אפשרי ומתחזק ע"י יצירת זיכרון חזותי בעזרת שימוש בדמיון של מה שאנו עתידים לעשות. מומלץ לתמלל את הכוונה כמו "בפעם הבאה שאחלום אני רוצה לזכור לזהות שאני חולם". חשוב שהכוונה תכלול "מתי" ו"מה" ברורים. בספרו Stephen LaBerge ממליץ להיעזר בשיטה זו בשעות הבוקר המוקדמות בהן שנת הREM הינה פעילה. הצעה נוספת היא להתעורר ולבצע פעילות הדורשת ערות כמו כתיבה, קריאה או לצאת מהמיטה ואז לשוב לשינה. החשיבות היא לא בסוג הפעילות אלא בעירות שהפעילויות הללו מביאות לתוך החלימה שבאה לאחריהן. הוכח כי התעוררות משנת REM מלווה בדקות של פעילות מוחית שהיא דמוית REM ולכן זה הזמן האידיאלי להיעזר בכוונות והתכוננות ולשתול אותם מהמוח הער למוח הישן. שיטה זו מתאימה בעיקר לבעלי מוטיבציה גבוהה ויכולת זכירה טובה של חלומות.
אפליקציות, עזרים טכנולוגיים, תוספים תזונתיים ועוד:
במהלך העשורים האחרונים נוספו גם אמצעים חיצוניים כגון תוספי מזון, מסכות שינה מהבהבות ואף אפליקציות שונות. כל אלה מטרתם לגרום לחלום צלול להתרחש. רוב האפליקציות לטלפונים החכמים מבוססות על טכניקת ה-DILD. אחת האפליקציות המומלצות (ניתנת להתקנה בiphone בלבד) נקראת DREAMZ, לאחר הפעלתה יש למקם את הטלפון על המזרן מתחת לסדין והאפליקציה עוקבת אחר תנודות הגוף ומזהה מתי האדם נמצא בשלב הREM אז היא מפעילה אורות ו/או צלילים לפי בחירה. ניתן גם להשמיע הקלטה שהוקלטה מראש לדוגמא "את/ה חולמ/ת עכשיו". כותבי האפליקציה ממליצים שלא להשתמש בהקלטה בשם שלך כדי לא לגרום להתעוררות.
מחקר חדש שנערך באוניברסיטת פרנקפורט על ידי Ursula Voss, at J.W. Goethe ופורסם במאי 2014, בודק אפשרות לגרום לחלול צלול להתרחש בעזרת גירוי חשמלי. המחקר מצביע על כך שאכן בעזרת גירוי חשמלי transcranial alternating current stimulation (tACS) אשר משנה את גלי המוח, ללא תופעות לוואי, ניתן להגיע לחלום צלול. במחקר השתתפו אנשים ללא ניסיון בחלומות צלולים. כאשר זוהה כי הם בשלב הREM הפעילו החוקרים את הגירוי החשמלי אשר יוצר גלי גאמה באונה הקדמית והטמפורלית. התוצאה הייתה כי רוב הנבדקים חוו חלום צלול.