מהו חלום צלול?

במהלך רוב החלומות שלנו, אנחנו "ישנים" בתוך החלום. איננו מודעים לעובדה שמה שאנו עושים כרגע, זה לחלום.

חלומות צלולים הם חלומות בהם האדם החולם מודע לכך שהוא בתוך חלום. מודעות זו מאפשרת לחולם כניסה למה שנקרא חלום צלול, מצב תודעה אחר. החולם יכול לבחור אם ליזום התעוררות, להשפיע באופן אקטיבי על הפעילות בחלום או להתבונן במהלך החלום באופן פאסיבי.

במהלך רוב החלומות שלנו, אנחנו "ישנים" בתוך החלום. איננו מודעים לעובדה שמה שאנו עושים כרגע, זה לחלום. למזלנו, מצב העיוורון הזה הוא אכן הנפוץ יותר, אך הוא איננו היחיד האפשרי. כאשר אנחנו מתעוררים בתוך החלום מבלי להביאו לסיומו, אנחנו מזהים את מצב המציאות בו אנו נמצאים, שנת חלום. בזמן חלום צלול אנו מודעים לעובדה שאנו חולמים ולכן גם לעובדה שהגוף שלנו כרגע ישן במיטה. לכן יש המכנים מצב זה מצב היברידי בו אנחנו בו זמנית גם ישנים וגם ערים.

האם חלום צלול הוכח באופן מדעי?

באמצע שנות ה70 של המאה הקודמת, הוכיחו שני מדעניםKeith Hearne  ו – Stephen LaBerge את התופעה של חלימה צלולה במעבדת שינה. הם חיברו חולמים צלולים לEEG וביקשו מהם לסמן כי הם נכנסו לחלום צלול, זאת בעזרת עיניהם. בשלב זה היה ידוע ממחקרים קודמים כי העיניים, אשר בשנת REM נעות בתנועות אקראיות וחסרות סדר, "מסתכלות" לכיוון שבו החולם מתבונן בתוך החלום. כלומר לחולם שליטה על עיניו בזמן החלום. בניסוי, נקבע עם החולמים הצלולים כי ברגע שיזהו כי הם בחלום הם יניעו את עיניהם ימינה ושמאלה מספר פעמים שנקבע עימם מראש וכך באמת היה. הצלחת הניסוי היתה, מעבר להוכחה לקיום התופעה, לפעם הראשונה שאדם ישן יצר במודע תקשורת עם אדם ער, מתוך חלומו!

כמה שכיחה התופעה של חלימה צלולה באוכלוסייה?

למרות שהתופעה לא מאוד ידועה לציבור, הערכות הן כי 50% מהאוכלוסייה חוו חלום צלול לפחות פעם אחת בחייהם. כ20% חווים חלומות צלולים באופן קבוע כלומר לפחות פעם בחודש.

מתי מתחילים לחלום צלול?

הגיל שבו מתחילים חלומות אלו אינו חד משמעי אך חולמים צלולים חלוצים בתחום מדווחים כי הם התנסו בתופעה מגיל 5 להערכתם. בממוצע החלום הצלול הספונטני הראשון הזכור קורה לרוב בגיל 12-14 והטריגר לצלילות הינו לרוב סיוט. הדבר יכול להעיד על כך כי התופעה היא תופעה טבעית המתרחשת במוח המתפתח ושלרוב אובדת עם הבגרות. אך חשוב לציין כי חלימה צלולה הינה יכולת שיכולה להילמד בבגרות בעזרת שיטות וטכניקות שונות.

מה עושים החולמים הצלולים בחלומותיהם?

מחקר שבוצע ב2008 מצא כי 81% מהחולמים הצלולים בוחרים לעשות כיף בחלומותיהם. 64% בוחרים לשנות סיוטים או חלומות רעים לנעימים. 30% נעזרים בחלום הצלול על מנת לפתור בעיות באופן יצירתי. חולמים צלולים לרוב פועלים בחלום באופן אקטיבי במטרה לשנות את התוכן והעלילה של החלום וכן הם מתכננים בערות מה יבצעו בחלום. תעופה, שיחות עם דמויות חלום וסקס הינם הפעילויות השכיחות ביותר. מעבר לכיף, לחלומות צלולים פוטנציאל גדול ליצור שינוי וריפויי בחיינו ועל פי מסורות המזרח להביא להתפתחות רוחנית.