חושבים שאולי היה לכם חלום צלול אבל לא בטוחים? מוזמנים לצפות בהרצאה קצרה שנתתי באוניברסיטת תל אביב אודות חלומות צלולים ולקרוא מטה הסבר אודות התופעה המרתקת.

חלומות צלולים הם חלומות בהם האדם החולם מודע לכך שהוא בתוך חלום. מודעות זו מאפשרת לחולם ליזום התעוררות, להשפיע על הפעילות בחלום באופן אקטיבי או להתבונן במהלך החלום באופן פאסיבי. חוקר מוביל בתחום בשם Stephen Laberge ניסח זאת יפה כך: "במהלך מרבית החלומות , המודעות שלנו איננה קיימת ואנו ישנים בתוך החלום. לרוב איננו מודעים לעובדה שמה שאנו עושים זה חולמים. ישנן אפשרויות אינהרנטיות עמוקות במצב חלימה אך קשה לנצל אותם אם איננו מצליחים לזהותם עד לאחר ההתעוררות. למזלנו למרות שעל פי רוב מצב האיגנורציה הזה הוא הנפוץ, הוא איננו היחיד הקיים. כאשר אנו מתעוררים בתוך החלום מבלי להפריע או להביאו לסיומו, אנו לומדים לזהות שאנו חולמים בזמן שהחלום קורה. בזמן חלום צלול כזה אנו הופכים למודעים לחלוטין לעובדה שאנו חולמים ואי לכך גם לעובדה שאנו ישנים. אי לכך ניתן לומר שאנו בו זמנית גם ישנים וגם ערים. "

כמה שכיחה התופעה באוכלוסיה?

למרות שהתופעה נחשבת נדירה ההערכות הן כי 50% מהאוכלוסיה חוו חלום צלול לפחות פעם אחת בחייהם וכ20% חווים אותם באופן קבוע לפחות פעם החודש. הגיל שבו מתחילים חלומות אלו אינו ברור אך חלוצים בתחום מדווחים כי הם התנסו בתופעה מגיל 5 להערכתם. בממוצע החלום הצלול הספונטני הראשון הזכור קורה לרוב בגיל 12-14 והטריגר לצלילות הינו לרוב סיוט. הדבר יכול להעיד על כך כי התופעה היא תופעה טבעית המתרחשת במוח המתפתח שאובדת עם הבגרות. אך עם זאת יכולה להילמד בבגרות בעזרת שיטות וטכניקות שונות.

מה עושים החולמים הצלולים בחלומותיהם?

מחקר שבוצע ב2008 מצא כי 81% מהחולמים הצלולים בוחרים לעשות כיף בחלומותיהם. 64% לשנות סיוטים או חלומות רעים לנעימים. 30% נעזרים בחלום הצלול על מנת לפתור בעיות באופן יצירתי. חולמים צלולים לרוב לוקחים תפקיד אקטיבי בחלום במטרה לשנות את התוכן והעלילה של החלום וכן הם מתכננים בערות מה יבצעו בחלום. תעופה, שיחות עם דמויות חלום וסקס הינם הפעילויות השכיחות ביותר. לחלומות צלולים פוטנציאל גדול ליצור שינוי וריפויי בחיינו.